Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

ŠTUMBERGER, Miroslav

* 2. 7. 1892, Šmarje pri Jelšah, Slovenija
† 8. 5. 1983, Baošić, Črna gora

izumitelj (raketni pogon)

Š. se je kot devetnajstletnik leta 1911 zapisal mornarici, opravil pomorsko šolo v Puli, se bojeval v balkanskih vojnah, propad Avstro-Ogrske leta 1918 pa je dočakal kot poročnik bojne ladje. Nato je vstopil v jugoslovansko vojno mornarico in se leta 1922 stalno naselil v Baošićih v Črni gori. Preskusil se je v mornariškem letalstvu, prešel v podmorniško službo in poveljeval prvi jugoslovanski podmornici. Upokojili so ga leta 1938 s činom kapitan bojne ladje.
Poleg mornariške kariere se je Š. v življenju preizkusil tudi kot izumitelj, publicist, slikar, karikaturist, rezbar in izdelovalec ladijskih maket ter zbiratelj starih predmetov in listin. Med njegovimi najbolj vidnimi izumi so deaktivator morskih min, naprava za reševanje iz potopljene podmornice in dušilec ropota motorjev.
Z raketami, s katerimi je izumiteljsko posegel najdlje, se je ukvarjal v letih 1923-25. Konec leta 1923 je delal poskuse z raketnimi vodnimi torpedi, leta 1924 pa z vodnimi gliserji. 24. marca tega leta je med prvimi na svetu uspešno izstrelil model raketoplana, le malo pozneje pa poskusni zračni torpedo - raketo. Leta 1924 je začel razmišljati o izdelavi raketnega motorja na tekoče gorivo, tako da so njegova prizadevanja sočasna z delom ameriškega raketnega pionirja R. H. Goddarda. Američana je podpiral državni in še posebej vojaški kapital, ki je omogočil celovito izpeljavo inovativnega projekta, Š. pa je moral zaradi pomanjkanja sredstev obetavno delo ustaviti. Že tedaj je govoril o raketnem motorju kot o »motorju prihodnosti,« s katerim bo mogoče v razmeroma kratkem času doseči druge planete.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva