Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

GROSZKOWSKI, Janusz Leon

* 21. 3. 1898, Varšava, Poljska
† 3. 8. 1984, Varšava, Poljska

elektrotehnik, izumitelj

Po maturi na Visoki trgovski šoli v Varšavi je G. leta 1915 študiral na Fakulteti za strojništvo in elektrotehniko na varšavski Visoki tehnični šoli. Že leta 1917 je delal kot asistent v laboratoriju tehnike za izmenični tok. 1919 je kot častnik poljske vojske študiral na pariški Častniški visoki šoli za telekomunikacije, takrat eni od vodilnih šol na tem področju. 1921 se je vrnil v domovino in leto za tem prejel inženirsko diplomo Visoke tehnične šole v Varšavi.
Leta 1928 je G. doktoriral z delom Metoda kompenzacije kontroliranja valovne stabilnosti in nato habilitiral z obravnavo o spuščanju pogostosti valovanja. Leta 1936 je bil imenovan za rednega profesorja Električne fakultete Visoke tehnične šole. Leto poprej je izdal revolucionarno obravnavo Katodni žarki in njihova uporaba v radijski telegrafiji, ki je bila prevedena v več jezikov.
Leta 1937 je skupaj s Stanisławom Ryżkojem prvič na svetu uporabil oksidno katodo v magnetronu. 1939 je konstruiral prvi kovinski magnetron na svetu, ki je imel notranja okrožja, oksidne katode in oljno hlajenje.
Njegova dela, ki so se navezovala na magnetrone so bistveno prispevala k konstrukciji naprave, ki je bila leta 1940 uporabljena v Veliki Britaniji pri obrambi proti nemškim letalskim napadom.
V 1960-ih letih je G. eksperimentiral na področju merjenja preostalega tlaka v visokem vakuumu in te raziskave so mu na področju elektronike prinesla svetovni sloves.
G. velja kot odkritelj odvisnosti induktivnosti električnih tuljav od menjave razdelitve elektrike v prerezu tuljav. Svoje ugotovitve je objavil v številnih publikacijah, ki so bile prevedene v več jezikov, kot npr. Podlage električne stabilnosti frekvenc.
Med drugo svetovno vojno je G. bistveno prispeval k dešifriranju krmiljenja V2 raket in dešifriranju radarskega sistema v Nemčiji. Po vojni je utemeljil raziskave polprevodnikov in tranzistorjev.
G. je avtor preko 360 publikacij, od katerih je bilo 80 prevedenih v druge jezike.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva