Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

BÓLYAI, János

* 15. 12. 1802, Cluj, Romunija
† 27. 1. 1860, Targu Mures , Romunija

matematik

Že B-jev oče Farkas (Wolfgang) je bil znan matematik. Po obiskovanju kalvinističnega kolegija v Targu Mures je vstopil na vojaško akademijo na Dunaju. 1823 je bil z činom poročnika premeščen v Temesvár, leta 1826 pa v Arad. Nadarjen mladenič se je poleg ostalega zanimal tudi za matematiko. V tem letu je napravil osnutek svoje “absolutne geometrije” s katero je razrešil že od Evklida dalje raziskovane probleme paralelnih aksiomov. 1827 je bil kot nadporočnik premeščen v Lwow. Pred tem je svojemu očetu predal, v latinščini sestavljeno, razlago omenjenega problema. 1831 je dal njegov oče natisniti to, zgolj 29 strani obsegajoče delo. Karl Friedrich Gauss, kateremu je v Nemčijo poslal primerek, je delo sicer pohvalil, vendar ga je označil kot neaktualno. Besedilo je leto za tem izšlo in sicer kot dodatek knjige njegovega očeta pod nekoliko daljšim naslovom Appendix Scientiam spatii absolute veram exhibens: a vertate aut falsitate Axiomatis XI Euclidei…(Absolutno pristna znanost prostora nad resnico ali ponaredkom enajstega Evklidovega aksioma…). Spis je vzbudil malo odmevnosti in ni bil splošno priznan.
Med tem pa je bil B. povišan v stotnika in premeščen iz Lwowa v Olomouc. Zbolel je za kolero, trpel za malarijo in zaradi tega zaprosil za predčasno upokojitev. Ko se je vračal v Transilvanijo, je pod težkimi pogoji napisal številne matematične in filozofske spise, ki pa kljub vsemu nikoli niso izšli. B. je zapustil okoli 15.000 strani rokopisov, ki vse do danes niso bili deležni znanstvene obravnave.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva