Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

KOLBEN, Emil

* 1. 11. 1862, Strážnice pri Pragi , Republika Češka
† 3. 7. 1943, v koncentracijskem taborišču Terezin , Republika Češka

elektrotehnik, podjetnik

K. je po zaključku višje realke do leta 1887 v Pragi na nemški Visoki tehnični šoli študiral strojništvo in poleg tega obiskoval tudi elektrotehnična predavanja. Po letu prakse na Češkem je 1888 prejel štipendijo v ZDA, kjer je pri »Edison Machine Company« v Schenectadyju delal kot glavni inženir tehničnega oddelka do 1892. V New Yorku je K. spoznal tudi Nikolo→Teslo, ki je nanj naredil večji vtis kot Edison in tudi bolj vplival na njegovo delo. Pri odločitvi med raziskovanjem enosmernega ali izmeničnega toka se je K. v nasprotju s svojim rivalom Františekom →Křižíkom odločil za izmenični tok, ki ga je promoviral →Tesla.
Po povratku se je K. pri švicarskem podjetju Oerlikon ukvarjal predvsem s teorijo in sestavo večfaznega toka, s sistemi za prenos elektrike preko velikih razdalj, s problemi strojev močnega toka in z elektrifikacijo prometa.
1896 se je vrnil na Češko in v Pragi ustanovil elektrotehnično podjetje, ki se je imenovalo „Kolben und spol. elektrotechnická továrna v Praze-Vysočanech“ (Kolben & Co. tovarna elektrotehnike, Prag-Vysočany). V podjetju so začeli izdelovati elektromotorje in generatorje za elektrarne. 1898 je Obrtna banka kupila podjetje z okrog 100 zaposlenimi in ga preoblikovala v delniško družbo »Elektrotehnična delniška družba, prej imenovana Kolben & Co. v Pragi« K. pa je še naprej ostal direktor. Proizvodni program je obsegal vse od uporabe elektrike v prometu, razsvetlitve in ureditve tovarniških obratov. Do leta 1907 je Elektrotehnična delniška družba proizvedla 5.000 strojev, 6.500 instrumentov, 70 majhnih in 205 velikih razdelilnikov in postavila prvo električno centralo v mestu Praga, kakor tudi elektrarno v Londonu. Podjetje je takrat zaposlovalo okoli 800 delavcev.
V prvi svetovni vojni so izdelovali orožje, 1921 pa se je družba združila s češko-moravsko tovarno strojev, pod novim imenom „Českomoravská-Kolben, a.s.“. Novi veliki koncern je izdeloval turbine, generatorje, električne lokomotive, stroje za tovarne sladkorja in avtomobile. Z nadaljnjo koncentracijo konkurence je 1927 prišlo še do združitve s podjetjem »Breitfeld, Daněk & Co. AG«. Podjetje „Českomoravská-Kolben-Daněk“ (ČKD) je postalo največje strojno podjetje na Češkoslovaškem. K. je bil imenovan za generalnega direktorja in namestnika predsednika uprave. Objavil je številne članke v domačih in tujih časopisih ter zbornike. 1906 mu je nemška Visoka tehnična šola podelila častni doktorat tehničnih znanosti.
Po nemški okupaciji Češkoslovaške 15. marca 1939 so K-ja razrešili dolžnosti, zaprli in ga poslali v koncentracijsko taborišče Terezin, kjer je umrl leta 1943.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva