Prijava na e-novice

Družabne mreže

Hitre povezave

Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

MECHWART, Andreas (András)

* 6. 12. 1834, Schweinfurt , Nemčija
† 14. 6. 1907, Budimpešta, Madžarska

inženir strojništva

Kot sin revnih staršev je nadarjeni ključavničarski vajenec s strani svojega rodnega mesta Schweinfurta pridobil štipendijo za nadaljnje izobraževanje. Tako si je lahko privoščil študij na Visoki tehnični šoli v Ausburgu, kjer je študiral strojništvo. Po svoji prvi zaposlitvi v Nürnberški strojni tovarni se je leta 1859 M. preselil na Madžarsko, kjer je do svoje upokojitve delal v livarskem podjetju Ábraháma → Ganza. →Ganz je v tem času v svojem livarskem podjetju proizvajal predvsem železničarska kolesa za različne železničarske družbe.
→Ganz, ki sam ni imel višje izobrazbe, je z zaposlitvijo strojnega inženirja M-a pridobil pomembnega partnerja. M. je proizvodnjo tovarne naravnal na proizvodnjo parnih turbin in leta 1867 s smrtjo Ábraháma →Ganza tudi prevzel vodenje podjetja. Pod njegovim vodstvom je okrog leta 1900 iz običajen livarne naredil uspešno podjetje z več kot 6.000 zaposlenimi. Ta uspešen razvoj je bil osnovan predvsem na M-evem odličnem tehničnem znanju. Med drugim je leta 1874 prevzel livarsko podjetje, ki se je v Mühlnu ukvarjalo z valjenjem. Do leta 1907 je bilo po celem svetu izvoženih 30.000 takšnih valjarskih proizvodov. M. je konstruiral tudi različne kmetijske naprave na parni, in kasneje na oljni pogon. Zgodaj je spoznal tudi pomen elektrotehnike in leta 1878 znotraj svoje tovarne ustanovil elektrotehnični oddelek.

26. 05. 2011 - Otvoritev Znanstvene pustolovščine v Košicah

V sredo, 25. maja 2011, smo v Slovaškem tehniškem muzeju v Košicah odprli Znanstveno pustolovščino. Igra bo v Košicah dostopna do 30. Junija 2011. Namenjena je ...

Več >>

17. 05. 2011 - Nagrajenci nagradnega kviza Znanstvena pustolovščina

V ponedeljek 16. maja , smo  v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Ljubljani izžrebali 10 srečnežev, ki so pri reševanju nagradnega kviza Znanstvene ...

Več >>



Izdelava spletnih strani:  Positiva